Co dalej z tym celem? 6 wskazówek dotyczących realizacji długofalowych celów

W poprzednim artykule opisywałam czym powinien charakteryzować się dobrze obrany cel. Dziś przygotowałam kilka wskazówek, jak zwiększyć szansę na realizację długofalowego celu.

preview1. Podziel realizację celu na etapy i zadania. Jak zjeść słonia? Kawałek po kawałku. Nawet najbardziej złożony i odległy cel będzie wydawał się łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli podzielisz go na pojedyncze etapy i zadania do wykonania w ramach każdego etapu. Zamiast ciągłego powtarzania „W tym roku dokończę pisanie doktoratu”, podziel ten cel na etapy (koncepcja badawcza, analiza literatury, pierwszy rozdział, drugi rozdział, przygotowanie badań, realizacja badań, analiza statystyczna wyników itd.), a następnie zaplanuj kolejne zadania, np. „Do końca miesiąca poprawię drugi rozdział”, „W przyszłym tygodniu przygotuję listę literatury przedmiotu”, „Jutro napiszę maila do promotora”. Tak zapisane zadania brzmią bardziej przystępnie i wydają się łatwiejsze do zrobienia. Co więcej, kolejne osiąganie każdego z nich pozwala Ci osiągnąć małe sukcesy jeszcze przed realizacją ogólnego celu, co może zwiększyć Twoją motywację do dalszej pracy.

05

 

2. Zadeklaruj swój cel publicznie. Szczególnie w przypadku długofalowych celów wymagających większego wysiłku, warto poinformować innych ludzi o naszych planach. Z jednej strony zyskujemy w ten sposób „kibiców” naszych planów, mogących również być dla nas wsparciem, z drugiej strony deklaracja taka może na nas samych działać motywująco. Gdy inni wiedzą o naszych zamierzeniach, możemy tym bardziej starać się je zrealizować, aby nie wypaść w oczach innych ludzi jako osoba niekonsekwentna i rezygnująca z własnych celów.

 

3. Zaplanuj realizację zadań przybliżających Cię do osiągnięcia celu. Cytując Aleca Mckenzie „Każde działanie podjęte bez planu kryje zalążek wszelkiego niepowodzenia”. Wskazówka ta ściśle wiąże się z poprzednią. Gdy podzieliłaś/-eś już swój cel na etapy i zadania, nadaj mu formę planu. Przede wszystkim wyznacz termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji danego zadania i ustal, co jest Ci potrzebne do jego wykonania. Określ także, co będzie konkretnym rezultatem wykonania zadania; może to być np. stworzona lista, wysłany e-mail lub podjęta decyzja. Zastanów się również nad tym, co lub kto może Ci w tym pomóc. Pomyśl także o możliwych przeszkodach w realizacji zadania i o tym, jak mogłabyś/mógłbyś sobie z nimi poradzić lub im zapobiec. W takiej analizie może Ci pomóc ta tabelka.

2 artykuł - narzędzie

4. Zrób pierwszy krok. Jak mawiał Konfucjusz „Podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku”. Nawet najodleglejszy cel ma swój początek. Zacznij zatem realizację pierwszego zadania, choćby od najprostszej czynności przygotowawczej. Planujesz napisanie pracy dyplomowej? Sprawdź godziny otwarcia biblioteki. Chcesz zdać egzamin z języka obcego? Przygotuj notes do zapisywania słówek. Zamierzasz rozpocząć regularne ćwiczenia fizyczne? Przejrzyj ofertę klubów fitness albo porównaj ceny butów sportowych. Jak widzisz „pierwszy krok” to najczęściej krótkie i niewymagające większego wysiłku czynności. Powodują one, że wkraczasz na drogę osiągnięcia celu i motywują Cię do jej kontynuowania.

5. Wizualizacja celu. Wizualizacja polega na szczegółowym wyobrażaniu sobie siebie w procesie osiągania celu. Ogólnie mówiąc, programuje ona siatkowy system aktywizujący (ang. RAS – reticular activating system), który znajduje się w części mózgu odpowiadającej za motywację i pobudzenie. Wizualizacja może także obniżać poziom stresu związany z realizacją danego zadania, gdyż nasz umysł bardziej oswaja się z niewygodną sytuacją przeżywając ją „na niby”. Warto jednak pamiętać, że wizualizacja jest metodą jedynie wspomagającą osiągania celów i niestety nie zastąpi realnego działania.

07 — kopia 2

 

6. Przebywaj w inspirującym otoczeniu. Przebywanie w otoczeniu ludzi, którzy Cię motywują może zwiększyć Twoją chęć do działania. Spotykaj się zatem zwłaszcza z ludźmi, którzy mają podobne cele do Twoich i z sukcesem je realizują. Oprócz wzajemnej motywacji, być może będzie również szansa na wymianę doświadczeń czy wsparcie przydatnymi informacjami. Jeśli to możliwe, przebywaj również wśród ludzi, którzy już osiągnęli cel podobny do Twojego. Mogą oni stać się źródłem cennych inspiracji na przyszłość.

 

A jakie są Twoje sposoby na osiąganie długofalowych celów? Zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzu.